Menu Szukaj Odwiedź mój sklep Zack Roman

Jadąc na wakacje, nie zapomnij krawata!

Jadąc na wakacje, nie zapomnij krawata!

Koniec czerwca tradycyjnie oznaczał koniec szkoły i kilkumiesięczne wakacje. Co prawda już od kilku lat nie działam w tym cyklu, ale nostalgia za tym czasem pozostaje w nas na całe życie. Dziś lato oznacza po prostu urlop. U mnie będzie skromnie, bo gros czasu wolnego spędzam zimą na nartach.knit w paski

Latem eleganckie ubranie jest kwestią wyboru. To nie lata 30. XX wieku, kiedy nawet w wakacje zakładało się garnitury. Ja jednak lubię eleganckie rzeczy i zabieram je również na urlop.

Kiedyś panowie mieli rozbudowane garderoby z elegancką odzieżą na ciepły sezon. Na lato szyto najczęściej marynarki z tropiku lub lnu, przeważnie bez podszewki. Brak podszewki dotyczył także krawatów, wśród których królowały lekkie knity.

Sprawdź mój artykuł o knitach!

zestaw z knitem w paski
Błękitna koszula button down

Latem chętnie sięgam po saddle shoes na gumowej podeszwie. Eleganckich mokasynów jeszcze nie udało mi się dobrać, ze względu na różnicę w długości i tęgości moich stóp. Kiedy prawy but leży idealnie, to lewy jest o pół numeru za duży. Z tego powodu muszę niestety nosić buty wiązane lub zapinane na klamerkę. Z szewcami (Duranc i Bukowski) mam złe doświadczenia i nie mam ochoty na kolejne nieudane projekty.

Knit, niebieska marynarka, szare spodnie

Siodłaty (Marco Polo) wygodą przebijają wszystkie moje buty na skórzanej podeszwie. Saddle shoes są także doborowym towarzyszem dla knitów i lekkich marynarek bez podszewki. Dodatkowo świetnie się w nich prowadzi samochód, czego o butach na twardej podeszwie ze skóry nie mogę powiedzieć.

pomarańczowa poszetka
Pomarańczowa poszetka we wzór paisley

Mój ulubiony zestaw na lato uzupełnia błękitna koszula button down z tkaniny oksfordzkiej od włoskiej firmy Testa. Rękawy są o 1 cm za krótkie, gdyż niestety zbiegły się w praniu. Szyjąc koszulę na miarę, warto zostawiać 1 cm w zapasie na skurczenie się tkaniny. Do tego pomarańczowa poszetka w duży wzór paisley i okulary przeciwsłoneczne aviatory.

Filarami mojej letniej garderoby są niebieska marynarka z tropiku Frontier oraz szare spodnie Mystique, obie tkaniny od firmy Harrisons of Edinburgh. W zeszłym roku obie rzeczy uszył dla mnie Sebastian Żukowski. Latem dobrze jest mieć zestaw klubowy w jaśniejszych odcieniach niebieskiego i szarości. Pasuje to idealnie do bezchmurnego nieba oraz długich, ciepłych dni. Ciemne granaty i szarości zostawmy sobie na zimę. Ta przyjdzie szybciej, niż się spodziewamy. Ale teraz cieszmy się latem i nadchodzącymi wakacjami.

knit marki Szarmant
Knit marki Szarmant :)

Przeczytaj artykuł o knitach!

PS W tym roku mój mercedes wraca do kolebki. Pierwszy przystanek to Berlin. Oprócz zwiedzania będę poszukiwać kapelusza panama. Zdobyłem już adresy kilku kapeluszników w Berlinie. Potem już tylko wypoczynek na wyspie Rugia. Firmowe knity oczywiście jadą ze mną. Uprzedzam głosy życzliwych. Nie będę nimi handlować z łóżka polowego :)

Jeśli czytasz mojego bloga, odwiedź także mój sklep

Przejdź na zackroman.com
Zamknij

Zapisz się do mojego newslettera

Zamknij