Pre-order nowej kolekcji! Wejdź i sprawdź sam!

Zapisz się do newslettera!

Klasyfikacja garniturów jednorzędowych

Marzec 3, 2013
40 komentarzy

Klasyfikacja garniturów

Nie jest to sztywny podział, a jedynie wskazówka pomocna w wyborze garnituru. Te granice zawsze były płynne, a fasony garniturów (a w szczególności ich poszczególne elementy) często nachodziły na siebie. Tym niemniej wyróżniamy trzy typy podstawowe: wizytowy, roboczy i sportowy

Garnitury jednorzędowe możemy podzielić na trzy rodzaje:

a)      Garnitur wizytowy

Garnitur wizytowy

Garnitur wizytowy powinien być wykonany z tkaniny w kolorze granatowym, szarym lub czarnym. Jest najczęściej noszony wieczorem i może być znany pod nazwą garnituru wieczorowego. Taki garnitur ma klapy zamknięte, inaczej zwane szpiczastymi. Kieszenie są proste i wcięte, nie posiadają patek. Z tyłu może być bez szliców, ale najczęściej ma je dwa. Garnitury wizytowe nosimy głównie z białym koszulami. Jest także najwłaściwszy rodzaj garnituru na ślub. Spodnie powinny być bez mankietów. Wskazane jest zapięcie na jeden guzik, wywodzące się ze smokingu. Często zakłada się kamizelkę do zestawu.

b)     Garnitur roboczy

Garnitur biurowy

Garnitur roboczy (biurowy) zwany popularnie wołem roboczym ma klapy otwarte (nacięte), jest zapinany na dwa lub trzy guziki, a kieszenie ma proste z patkami, czasem z małą kieszonką biletówką. Najczęściej używa się gładkich tkanin, ale zdarzają się też prążki. Taki garnitur posiada zwykle dwa szlice z tyłu. Właściwe kolory to szary i granatowy, czasem brązowy. Czarny jest niewskazanym kolorem na garnitur do pracy.

c)      Garnitur sportowy

Garnitur sportowy w kratkę

Garnitur sportowy ma najczęściej nakładane lub skośne kieszenie (z patkami) oraz klapy otwarte (nacięte). Materiały są w gładkie w jasnych odcieniach. Jeśli występują ciemne, to najczęściej mają wzór kratkę windowpane. Posiada jeden lub dwa szlice z tyłu. Dobrze widziany jest mankiet w spodniach. W przypadku doboru koszul i krawatów jest pełna dowolność. Liczy się tylko fantazja noszącego. Dopuszczalna jest nawet wersja garnituru sportowego z zamkniętymi klapami. W zasadzie garnitur sportowy wyróżnia brak barier. Garnitur sportowy był szerzej opisany tutaj.

Made in England

Garnitur wizytowy (formalny, wieczorowy) to jest mój najnowszy projekt. Szczegóły z pierwszej przymiarki już w następnym wpisie. Tkanina pochodzi z kolekcji materiałów vintage firmy H. Lesser & Sons, która są dostępne w Studio Szarmant. Wybrany materiał pochodził z próbnika Formal Wear i był bardzo niecodzienny. Kolor to niebiesko-czarny melanż.

40 komentarzy

Podobne wpisy

Krawaty wełniane

Z czego robi się krawaty? Przede wszystkim przychodzi nam na myśl jedwab (i niestety także poliester). Ale na tym przecież nie koniec. Klasyczna elegancja od dawna korzysta na przykład z krawatów ...

Ośmioro „wspaniałych”

20 października odbyła się debata liderów największych partii politycznych w Polsce. Jak ubrali się jej uczestnicy? Czy sprostali zadaniu i godnie zaprezentowali swoich wyborców?

Nie przegap żadnego wpisu! Zapisz się na newsletter e-mail
Zamknij